Řecko, Island, Česko, jak se to rýmuje?

úterý 13. duben 2010 13:27

Rýmuje se to velice jednoduše. Island to má za sebou, Řecko je těsně před tím a Česko se k tomu mílovými kroky blíží. Řeč je o státním bankrotu. Na začátek jedno číslo - 1 217 000 000 000. Kdo jej správně přečte napoprvé, má podtrženou jedničku. Malá nápověda - to číslo je větší než milion milionů nebo deset na dvanáctou.

Abychom to dlouho nezdržovali - to číslo se čte jeden bilion dvě stě sedmnáct miliard. Právě tolik korun  českých činil státní dluh České republiky k 31. březnu roku 2010. A bylo-li v roce 2009 v České republice 10 506 813 obyvatel (údaj ČSÚ), jednoduchým výpočtem dojdeme k tomu, že každý z nás dluží k poslednímu březnu letošního roku 115.829,61 korun českých. Alarmující je informace, že se státní dluh od počátku roku do konce března zvýšil o 39 miliard korun. Tímhle tempem navýšíme  dluh do roku  2013 na více jak 1,6 bilionu korun a jsme tam. A to se obávám, že jsem přílišný optimista a dluh se zvýší mnohem, mnohem více.

Z těchto čísel by mělo logicky vyplynout, že každá vláda, která vzejde z květnových voleb, by měla, pokud jí na této zemičce záleží, napřít svoje veškeré úsilí ke stabilizaci státních financí. Zatím se však bohužel zdá, že sekeru zatneme ještě hlouběji, ať již zvítězí ten či onen. Nejhlubší zásek však republiku čeká, jestliže  se otěží vlády chopí ČSSD. Jeli jsme  s manželkou minulou středu do Prahy na promoci dcery a cestou jsem potkávali nejrůznější billboardy s předvolebními sliby. Pominu-li, že tento způsob předvolební agitace považuji za ubohost a zbytečné vyhazování peněz, byl jsem Paroubkem neustále ubezpečován, že rozhazovat se bude dál a dál. Pokud dá dohromady většinu s komunisty, máme se na co těšit. (Že se s nimi spojí o tom není nejmenší pochyby, neboť jeho touha po moci je bezbřehá.) Nedělám si iluze o žádné politické straně, ale  Paroubek a hošani kolem něho si s republikou velkou hlavu dělat nebudou. Je jim totiž ukradená - hlavně, když budou u lizu. Zkrátka po nás potopa. A to by si měl uvědomit každý, kdo do urny hodí biletku s názvem jejich rodné.

Ještě si dovolím dva postřehy. Jeden ze světa, druhý z domova, oba získané při četbě Lidových novin. Šup sem s nimi.

Ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová uvedla v prohlášení zveřejněném Bílým domem v rámci Mezinárodního dne Romů, že prioritou administrativy amerického prezidenta Baracka Obamy je ochrana práv evropských Romů proti diskriminaci. Hillary dále dodala, že práva Rómů jsou už dlouho jedním z jejich osobních závazků. "Jako všichni občané musí mít i Romové právo na život bez diskriminace a rovný přístup ke vzdělání, zdravotní péči a práci." V tom má jistě pravdu, ale nějak jí vypadlo, že Rómové mají i  povinnosti stejně jako ostatní evropští občané. Pokud by naplňovali nejen svá práva, ale i povinnosti, bylo by po problému a Barack i Hillary by se mohli věnovat důležitějším věcem. A ještě jedna divná věc. Nějak mi v prohlášení chyběla zmínka o Rómech v Asii, Africe, Austrálii a  obou Amerikách. Anebo tam už žádní Rómové nejsou a proto tak plácá? Dám ji tedy malou radu, ze které vyplývá, že není nad vlastní  prožitek: "Za práva Rómů je třeba bojovat. Nejprve ale doporučuji nastěhovat si takovou průměrnou rómskou rodinu do vlastního baráku. To bude poučná zkušenost." (Reakce jednoho z čtenářů.)

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda názorně ukazuje, jak je to u něj vlastně s křesťanstvím. Tento neohrožený bojovník proti hazardu a všemu nečistému se nestydí soudit kvůli mamonu. No a když prohraje, najde se finta, jak z toho ven. Co se stalo. Jakási paní Marie Kaprálková mu v závěti z roku 1992 odkázala činžovní dům v hodnotě zhruba 50 milionů korun za pomoc při restituci. V roce 2004 však závěť změnila a Cyrilkovi odkázala pouhý milionek, zbytek pak charitativním organizacím. A tak náš křesťan po její smrti v roce 2005 tuto závěť napadl u soudu. Rozsudkem Oblastního soudu pro Prahu 6 byla však platnost druhé závěti potvrzena a křesťánek se veřejně pochlubil, že už ve sporu pokračovat nechce. Někdo mu zatleskal, někdo si řekl - hele pašák. Ale Cyrilek přesně věděl, co dělá. Proti rozsudku se totiž odvolal stát, který by podle první závěti zdědil "odúmrť", to je většinu majetku, který po Marii Kaprálkové zbyl. A hoša je znovu ve hře: „Žalobce sděluje, že s tímto odvoláním souhlasí,“ napsal Obvodnímu soudu pro Prahu 6 Svobodův advokát František Mészáros. Bez této věty by totiž jeho spor o činžovní dům v Dejvicích definitivně skončil v jeho neprospěch. Svoboda nám předvedl, že pokud jde o jeho osobu, jsou mu křesťanské ideály na hony vzdáleny. Zkrátka - káže vodu, pije víno.

Aby bylo jasno, tato filipika není namířená vůči křesťanství. Proti němu nic nemám, ba právě naopak. Vždyť Evropa je postavena na křesťanských (a pochopitelně antických) základech. Je namířena proti křesťanům Svobodova ražení. I když slovo křesťan se k němu snad ani nehodí.

 

Luděk Kaplan

Luděk Kaplan

Luděk Kaplan

O všem, co s sebou přináší život, ale také o historii dávné, nedávné i současné.

Osadník z české kotliny v nejlepších letech, dívající se na vše kolem sebe vlastníma očima.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora