Jedenadvacet vyvolených

pátek 10. prosinec 2010 13:50

Středeční stávku využila většina státních odborářů typicky po česku. Nenadálé volno využila k předvánočním nákupům a s igelitkami vyrazila po nákupních centrech. Vánoce se blíží a ještě je potřeba sehnat to, to, to a to, a ještě tohle....  Kdyby to Zavadilovi myslelo, mýtinky by byly tam a do světa by se mohlo vytrubovat, jaká to byla skvělá účast. Tak třeba příště. Nejvíce mne však zaujala jedna z opovědí  Josefa Středuly, takto předsedy odborového svazu KOVO, ve  čtvrtečních Lidových novinách. Redaktor si totiž dovolil položit otázku na jeho příjem. A milý Středula odpověděl, jak jinak, chytro, vyhýbavo.

LN  Osobní otázka - jak velký plat se váže k vaší funkci předsedy odborového svazu KOVO?

Středula  Jedenadvacet lidí rozhoduje o tom, jaká bude má mzda. A tito lidé z odborového svazu znají její výši. Nemám povinnost sdělovat komukoliv tento údaj. Myslím si, že má mzda opravdu odpovídá tomu, jakou práci pro 150 000 členů už delší dobu vykonávám.

A je to. Středula skutečně nemá povinnost sdělovat výši svého platu a je mi také úplně jedno, jestli bere tisíc nebo sto tisíc, ale vůči odborářům, z jejichž příspěvků je  placen (alespoň předpokládám, že pouze z příspěvku a ne ze státního), by měl mít srdce na dlani. Vždyť se přece před svými soudruhy nemá za co stydět a jak se sám pochválí, mzda odpovídá jeho "práci".

Odpověď na jeho neochotu je ale nasnadě. Středula dobře ví, že kdyby svůj příjem zveřejnil, polovina stávkujících odborářů by omdlela a druhá polovina by zatančila odzemek na odhozené odborářské knížce (nebo co to vlastně mají). Takže neřekne, neřekne a neřekne.

Závěrem dejme ještě slovo Středulovi: "Už takhle nám členská základna klesá a byl bych velice  nerad, kdybych svým sdělením přispěl k tomu, že zůstanu pouze já a oněch jedenadvacet."

Luděk Kaplan

Luděk Kaplan

Luděk Kaplan

O všem, co s sebou přináší život, ale také o historii dávné, nedávné i současné.

Osadník z české kotliny v nejlepších letech, dívající se na vše kolem sebe vlastníma očima.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora