Glum nikdy nelže - čestný pionýrský

středa 26. leden 2011 14:25

Když véčkaři vstupovali do politiky, stylizovali se do podoby div ne andělů, kteří jsou nositeli všech ctností. Vyzývali k odchodu, dle jejich mínění, politické dinosaury a k národu vysílali plamenné proklamace, jak se za jejich vlády vše změní. Jenže člověk míní - politika mění. John nám nedlouho po násedu do ministerského křesla předvedl, jak se stát dinosuarem snadno a rychle. (Mektání kolem majáčku za jízdy k německému velvyslanectví, ...)

Po bok se mu postavila i šedá eminence véčkařů Vít Bárta. V loňském roce přinesla MF Dnes informace a dokumenty o tom, že agentura ABL v roce 2006, vedená tehdy dnešním ministrem Bártou, špiclovala komunální politiky. A Bárta hned vystartoval - dokumenty označil za falza a dal premiérovi čestné slovo, že ABL nikdy a nikoho z politiků nešpehovala. Tím asi považoval věc za vyřízenou. Jenže kauza žila svým životem a čím dál více se ukazovalo, že ono čestné slovo bylo ukvapené a že MF Dnes měla pravdu. Nakonec Bártovi nezbylo, než se premiérovi omluvit. Určitě přitom skřípal zuby. Snad si dá příště na čestná slova větší pozor.

 

Někdy zůstává rozum stát nad tím, co všechno už je rasismus. Na Slovensku se v nevelké obci Richnava stal starostou Rom Vladimír Pokuta. Potud vše v pořádku - proč by nemohl být romský starosta?  Jenže pak se na internetu objevilo video z prvního zasedání obecního zastupitelstva. Pokuta měl očividný problém přečíst text slibu starosty, zachraňovat ho musela pracovnice úřadu, která text znovu přečetla a nový starosta zamumlal: "Subujem." Korunu všemu však nasadil tím, když ono video označil za rasistické. Nevím, co je rasistického na tom, že má problémy se čtením. Možná by mi to ale mohl osvětlit pan Karel Holomek, předseda Společenství Romů na Moravě a nelítostný tepač gadžovských zvůlí. A Panu Pokutovi bych zatím doporučil - číst, číst, číst.

 

Cyril Svoboda si prostě nedá pokoj. Ten barák v Dejvicích mu tak leží v palici, že se ho jen tak nevzdá a nevzdá. Zdálo se, že celá záležitost je vyřízená, ale kampak na Cyrilka!  Vyjádří nesouhlas s vypořádáním pozůstalosti po pražské restituentce Marii Kaprálkové a jede se dál močálem černým kolem bílých skal. A tak se křesťan dál bude hádat o mrzký mamon s církevní charitou Domov svaté rodiny, Nadací Jedličkova ústavu a rodinou Kučerových, která o Kaprálkovou ve stáří pečovala. Ach jo. Kdyby byl alespoň muslimem.

 

A vtípek na závěr. Partička kamarádů a kolegů z ministerstava navrhuje Michaela Kocába na Nobelovu cenu za mír. Tady už se opravdu někdo zbláznil. Jenže, když ji mohl dostat  Arafat, Mandela, Al Gor nebo Obama? Kdyby se tak opravdu stalo, jak by k tomu přišel sir Nicolas  Winton, který bude zřejmě také navržen a který si ji opravdu zaslouží?  To jsou věci.

Luděk Kaplan

Luděk Kaplan

Luděk Kaplan

O všem, co s sebou přináší život, ale také o historii dávné, nedávné i současné.

Osadník z české kotliny v nejlepších letech, dívající se na vše kolem sebe vlastníma očima.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora