Go, Heger, go!

čtvrtek 10. únor 2011 12:41

Předseda LOKu Enegel. Koho mi to jenom připomíná? Aha, toho od nás.

Příliš se mi o "lékařích", majících ve znaku logo "Náš exodus, Váš exitus" psát nechtělo. Člověk míní, časy mění. Neuvěřitelná arogance, útočnost a demagogie v podání představitelů  Lékařského odborového klubu České lékařské komory se ale přejít nedá. I když vím, že se to mnohým líbit nebude.

Je stále zřejmější, že lékařským bossům už vůbec nejde o zlepšení stavu našeho zdravotnictví, ale jen a jen o peníze, chaos a strach. Ten, kdo si za rukojmí svých požadavků vezme občany a je schopen z finančních důvodů vyhrožovat odmítnutím lékařské péče nemocným, zraněným, rodičkám, dětem, ba jim dokonce vyhrožovat smrtí, je u mne obyčejný hulvát, zasluhující, aby se s ním jako s hulvátem zacházelo. Aby bylo jasno, nemám na mysli drtivou většinu z oněch 3 837 lékařů ve výpovědi, to jsou pouhé figurky na odborářské šachovnici. Mám na mysli ono tvrdé jádro, těch několik (pět, šest, třicet?) vůdců, kteří za ně hovoří a připravují jim i nám v březnu krušné chvilky. Zdá se, že si jen málokdo z nich vzpomene na slib složený po ukončení studia, kterému se dodnes říká Hippokratova přísaha.

Praktikujících lékařů se týkají sliby dva – lékařský slib ČSSR do roku 1989 a obnovený lékařský slib od roku 1990. Nemá smysl je tady citovat, kdo si je chce přečíst, může tak učiniti na http://euromedicine.eu/cze/clanky/detail/64/

Lékař v obou slibech slibuje, že bude ...řídit život zdravých i nemocných jen k jejich prospěchu, ...bude mít na zřeteli jen dobro člověka... Jak se tohle snoubí s idiotským „Náš exodus, Váš exitus“ a s vyhrožováním zhroucení lékařské péče skutečně nevím. A neví to ani Kubek s Englem. Ti se totiž svými činy a slovy z lékařského stavu definitivně vyloučili.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger přišel se vstřícným návrhem na zvýšení lékařských platů v mezích možností (což popravdě v této výši lékařům přeji), který by byl, dle mého, přijatelným kompromisem pro všechny. Konečně na ministerský post dosedl člověk vstřícný, s vůlí se domluvit a se snahou o nápravu poměrů ve zdravotnictví. Byl však nemilosrdně odmrštěn a bombardován dalšími požadavky. (Podle odborářů je zřejmě výpověď pouhý cár papíru; přidat sestrám – co si to ten ministr dovoluje?)

A tak odboráři nadále trvají na svém odchodu. Bude docela zajímavé sledovat, kam se po prvním březnu vrtnou. Nějak nám ustala euforie s masovými odchody do zahraničí. Pokud by tomu tak bylo, jistě by nás LOK zahrnul ohromujícími počty lékařů mířících do Rakouska či Německa.  Tenhle exodus se jaksi  nekoná, a tak největší nával bude asi na úřadech práce.

Přeji panu ministrovi, aby nátlaku LOKu a ČLK odolal a aby se rozumnější částí lékařských odborářů co nejdříve domluvil na kompromisu přijatelném oběma stranami. Naše zdravotnictví to potřebuje.

Go, Heger, go!

Luděk Kaplan

Luděk Kaplan

Luděk Kaplan

O všem, co s sebou přináší život, ale také o historii dávné, nedávné i současné.

Osadník z české kotliny v nejlepších letech, dívající se na vše kolem sebe vlastníma očima.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora