Pěvci, soudci, monarchisti(anti)

pondělí 2. květen 2011 12:25

mistr pěvec poslanecký

V nedělním podvečeru, po posečení trávy, dokončení domečku pro vnoučata, sedě u doušku zlatavého moku listuji Lidovkami nashromážděnými od čtvrtka. Říkám si, že už mne snad nic nemůže překvapit - a ejhle, jsem vyveden z omylu. Ve sněmovně se začíná zpívat, Británie bude republikou...

Poslanec TOP 09 Daniel Korte při úterním hlasování o vyslovení nedůvěry vládě zapěl z plna hrdla "hláááásuujííííí próóóóóótíííííí náááávrhůůůůůůůů", čímž nadzvedl z poslaneckých židliček poslance opoziční, poslance koaliční naopak pobavil. Svoje pěvecké pohnutky vysvětlil tím, že ho unavilo "folklórní vystoupení ČSSD". Zlý jazykové však tvrdí, že byl naštvaný, neb skrzeva řečnění opozičníků nestihl večerní Janovy pašije. Ať již byl důvod jeho pěveckého "výkonu" jakýkoli, je zřejmé, že se Poslanecká sněmovna začíná měnit ze sboru důstojných, chytrých a pracovitých dam a pánů ve spolek kašparů bez ohledu na barvu politické kůže. Příznačná je i reakce opozičníkova. Grebeníček z KSČM požaduje po Kortem omluvu, Jandák z ČSSD mu zase doporučuje zajít k psychiatrovi. K tomu jen krátce - pokud Grebeníček žádá omluvu, měl by se především omluvit za činy svého otce a návštěva u psychiatra by určitě pomohla i Jandákovi, přestal by možná plácat hlouposti. Aby se v ústavu nenudil, může s sebou vzít soukmenovce Ratha.

Zajímavý je také rozhovor s panem James Grayem z hnutí Republika bojujícího za zrušení monarchie ve Velké Británii otištěný u příležitosti (sic!) královské svatby. Jedna z jeho odpovědí opravdu stojí za zaznamenání:

LN Proč si myslíte, že je republika lepší než království?

JG Podle nás dědičné předávání moci už nepatří do moderní demokracie. A když bych to vzal více do hloubky, současný královský systém dává obrovské pravomoci do rukou politiků. V republikách, jako je třeba Česká republika, je jasně stanoveno, co politici mohou a co už si nesmějí dovolit, my toto nemáme. Do toho je ale jasně dáno, že veškerá moc vychází z královské koruny. Celá naše politika je tak trochu pokřivená.

Svatá prostoto! Panu Grayeovi bych doporučil, aby měsíc, dva sledoval, co všechno si politici v Česku, tedy v zřízení republikovém, dovolí. Asi by mu šla hlava kolem a z plna hrdla by zvolal: "God Save the Queen!"

Ovšem nejúděsnější dojem na mne udělal rozhovor s místopředsedkyní Ústavního soudu Eliškou Wagnerovou v sobotních LN. Jak se tohle mohlo stát soudkyní, navíc ústavní, je ve hvězdách. Po tomto rozhovoru je zcela zřejmé, že ústavní soudci (abych negeneralizoval, tak jejich větší část) si pletou své pravomoce, překračují je a vstupují do politiky, čímž se pohybují mimo ústavu a ještě to vydávají za svoji ctnost. Příznačná je i Wagnerové mluva. Kalouska nemusím, ale přirovnat jeho práci k praktikám nacistického Německa je silná káva. Řekl bych, že v normální demokracii (kde ji ale vzít) by v pondělí již ústavní (ale ani jinou) soudkyní nebyla. A v monarchii už vůbec ne, že pane Gray?

 

002.jpg

...ministr Kalousek pracuje jako v nacistickém Německu...

Luděk Kaplan

Luděk Kaplan

Luděk Kaplan

O všem, co s sebou přináší život, ale také o historii dávné, nedávné i současné.

Osadník z české kotliny v nejlepších letech, dívající se na vše kolem sebe vlastníma očima.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora