Pošli Hele korunu

čtvrtek 26. květen 2011 13:00

národní bohatství...

Sedě v příjemném jarním popoledni v parku na lavičce, vyslechl jsem bezděky hovor dvou pánů pokročilejšího věku na téma národní bohatství a jedné zpěvačky. Její jméno zatím neprozradím, jen pro pořádek uvedu, že mi její písničky nevadí, ale ani mi nechybí. Zde je doslovný přepis onoho nechtěně vyslechnutého rozhovoru.

"Tak sem si všim, že v tom rádie nehraj vůbec písničky tý, no tý.....jó Helenky tej, no tej....?"

"Růžičkový?"

"Ale né, to byla hérečka - zavři voči brouku, todle je zpěvačka, je vodněkud vod tý, vod Chrudimě..."

"Vondráčková."

"Jó, to je vona. A představte si, že sem si na to dával pozor a voni ji ti hajzlové v tom rádie vůbec nedávaj! Cpou tam samý takový ty trdlovačky a pořádnou písničku vod pořádný zpěvačky né a né. Chudák holka, jak k tomu příde? Dyk ty její písničky sou vlastně takový naše národní bohatství. Měli by je hrát furt dokola, aby si jich lidi užili. A vona je vlastně taky naše národní bohatství. Žádnej takovej jinej nejni, snad jen ten Jožka Černejch a Pepíček Zímů. Ten kluk Gottu má v rádie vlastní pořad a Helence nepustěj ani písničku. Já bej na jejím místě, tak si stěžuju. A v tý televízi je to stejný. Taky ji tam skoro nevidíte. Von ji asi ten plešoun Janečku nemá rád. Měla by napsat tý v tý radě, nó - jak házela tou koulí, nebo čím to, taková silnější, vověšená zlatem.....taky Helča...."

"Fibingerová."

"Nó, Fibingerka. Ta by jim zvedla mandle, Janečkoj by zacpala hubu koláčem a hned by na nás Helenka z vobrazouky pěkně spustila ty její. Ale co, je to všecko bordel. Tak já už musím, v Lidlu maj zlevněný pívo. Tak zasejc zejtra."

 

A teď s pravdou ven. Ten rozhovor jsem si vymyslel a asi vám připadá přitažený za vlasy, že? Ono to tak na první pohled vypadá, ale je to bohužel pravda. Helenka s Michalem si opravdu stěžují, že v Českém rozhlase bojkotují její písničky přesto, že jsou národním kulturním bohatstvím: „Některé mé písně jsou natolik oblíbené, že se o nich dá říci, že téměř zlidověly. Tím spíše jsem přesvědčena o tom, že se moje tvorba dá zařadit k národnímu kulturnímu bohatství, na jehož využívání se má Český rozhlas podílet,“ píše zpěvačka ve stížnosti adresované Radě Českého rozhlasu.

Jádro pudla je však jinde. Ono ani tak nejde o národní kulturní bohatství, jako spíše o peníze, jak přiznává Michal, takto Helenčin manžel a manažer: "Jde nám v první řadě o princip a samozřejmě nás to také ekonomicky poškozuje.“ A tak aby manželé Helenka a Michálek ekonomicky nestrádali a Helenka mohla dál tvořit národní kulturní bohatství, pošlemež jim každý jednu korunku českou. Takto vzedmutá vlna národního porozumění a soucítění s národním pěveckým pokladem snad rozhlas donutí Helčiny písničky opět zařadit do vysílání.

Závěrem výsledky ankety, která se okamžitě objevila na serveru Novinky.cz a jejíž otázka zní: Chybí vám ve vysílání Českého rozhlasu tvorba Heleny Vondráčkové?

K času 12:50 hlasovalo celkem 24 466 čtenářů s tímto výsledkem:

Ano - 6,6%

Ne  - 93,4%

Obrázek o svém "národním bohatství" nechť si Helenka s Michalem udělají sami.

 

Luděk Kaplan

Luděk Kaplan

Luděk Kaplan

O všem, co s sebou přináší život, ale také o historii dávné, nedávné i současné.

Osadník z české kotliny v nejlepších letech, dívající se na vše kolem sebe vlastníma očima.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora