Postavit? Nepostavit? Tesat? Netesat?

středa 11. leden 2012 13:56

Nápady k uctění památky Václava Havla se nedlouho po jeho pohřbu  vyrojily ze stránek tiskovin seriózních i těch méně rózních, jukají na nás z veřejno i soukromo právních TV, bombardují náš i váš sluch z vln rozhlasových. První, a také zatím podle mého jediný rozumný, byl nápad na přejmenování pražského letiště na "Letiště Václava Havla". Teď však má umělecká fronta nové dilemno - POMNÍK!

Dle slovníku je pomník umělecky ztvárněný objekt, jehož úkolem je veřejně připomenout nějakou historickou událost nebo historicky významnou osobu.

Václav Havel jistě historicky významnou osobou bezesporu je. Pokud tedy platí definice pomníku, měl by pomník mít a basta. Jenže... Jenže, kdo mu ho postaví? Starý pecař není doma a mladý to neumí. Když si procházím návrhy našich, no našich, předních, no předních, umělců na jeho podobu, kdy každý má za to, že jedině jeho návrh je ten správný a nejlepší - inu každý jen tu svou, má za jedinou, jímá mě hrůza.  (Tady určitě stojí za zaznamenání, jaké si dávají přídomky za slovem umělec - vizuální, politický, konceptuální..., takže prosté malíř, sochař, výtvarník je zřejmě pro mnohé příliš obyčejné. Jeden má u svého jména napsáno, že je "malíř, umělec", což zřejmě znamená, že je malířem pokojů a po pracovní domě občas i umělec.) Dovedete si představit, jaká mela by se strhla, pokud by byla vyhlášena soutěž o podobu Havlova pomníku nyní? Jak by se ta smečka do sebe pustila? Jak by se předháněli, kdo, sakra, toho Havla znal líp a  koho, sakra, měl ten Havel víc rád? Co by zažil případný vítěz, kolik stížností, urážek, napadání regulérnosti soutěže a žalob by následovalo?

Václav Havel jednou určitě pomník mít bude. Ale všechno chce svůj čas. Vítěz soutěže o jeho podobu by měl v září letošního roku nastoupit do první třídy základní školy.

Luděk Kaplan

Luděk Kaplan

Luděk Kaplan

O všem, co s sebou přináší život, ale také o historii dávné, nedávné i současné.

Osadník z české kotliny v nejlepších letech, dívající se na vše kolem sebe vlastníma očima.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora