Z ČT mi jde občas hlava kolem, někdy i třikrát za sebou.

čtvrtek 12. únor 2009 13:02

"Tak nám to nevyšlo, paní Müllerová." "Copak vám nevyšlo, pane Janeček?" "Ale ta dotace, paní  Müllerová." "Jakápak dotace, pane Janeček?" "No, ta dotace na techniku, na to lýžování v Liberci, paní Müllerová. Mohli jsme si pěkně v tichoučku pomoct´k novej technice, ale takhle si to budeme muset koupit za svý. Ale vono to je jedno, paní Müllerová, voni to stejně zaplatěj lidi z těch koncesionářskej poplatků."

     Zdá se vám předchozí odstavec malinko přehnaný? Asi ano, ale tohle mě tak nějak napadlo při přečtení krátké zprávičky v LN o zajištění televizního vysílání z mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci, které začíní příští týden. Coby aktivní lyžař, v dřívějších dobách ortodoxní sjezdař, v posledních letech s přibývajícími léty spíše běžkař, se těším na sportovní výkony především našich borců. Naše borkyně  asi příliš šancí nemají, ale i jim  budu držet pěsti. Vzhledem k tomu, že shodou okolností budu přísší týden na horách coby instruktor malých baskeťáků z holického Basketbalového všesportovního oddílu a nebudu se tedy moci zúčastnit mistrovství na vlastní kůži, nezbyde mi, než se spokojit s televizí. Začal jsem se tedy zajímat, jako to všechno v ČT bude probíhat. A právě tady mi začala jít hlava kolem.
     První, z čeho mi šla hlava kolem, byla informace, že rozpočet na mistrovství je 150 milionů korun. Nevím jak vám, ale mně se zdála tato částka příliš vysoká.  Počítejte se mnou: MS trvá 14 dnů (od 16.2. do 1.3.), to znamená, že jeden den "stojí" ČT 10.714.285.- Kč (uvozovky proto, že ten den nestojí tolik ČT, ale nás, daňové poplatníky).
     Podruhé mi šla hlava kolem, když jsem si přečetl, že ředitel ČT Janeček požádal vládu o mimořádnou dotaci na nákup vysílací techniky, aby bylo možno zajistit vysílání z tohoto mistrovství.  Zdálo se mi o čertech. Veřejnoprávní televize přece hospodaří s obrovským rozpočtem a má přímo povinnost obnovovat svůj technický park tak, aby odpovídal moderním vysílacím trendům. A pokud na to nemá, je potřeba se na její hospodaření podívat pěkně pod lupou. Naštěstí vláda tento požadavek zamítla a teď by měla vzít do ruky tu lupu. 
     Potřetí mi šla hlava kolem z poslední informace, kterou pustila ČT do světa. Slavně totiž oznámila, že se jí podařilo snížit náklady na MS v Liberci na 50 milionů korun, tedy na třetinu! A tady už si opravdu začínám myslet, že si ze mne někdo dělá blázny. A nebo, což je ještě horší, neumí ČT a její manažéři spočítat náklady na jednu ze svých mnoha akcí, aniž by se ve finále nerozcházel původní rozpočet od  rozpočtu (snad) konečného o 100 milionů. Tentokrát se, zaplaťpánbů, 100 mega ušetřilo, ale v duchu se ptám: "Co když je to někdy naopak?" Jenže tím by se asi ČT nepochlubila.
     Nakonec ještě malé připomenutí. Na dnešní den připadá dvousté výročí narození dvou významných světových osobností. 12. února roku 1809 se narodili pánové Charles Darwin a Abraham Lincoln.  (Zajímavostí je, že oba zemřeli v dubnu, byť každý v jiném dni i roce). První je autorem evoluční teorie založené na přírodním výběru, kterou popsal v knize "O vzniku druhů přírodním výběrem, neboli uchováním prospěšných plemen v boji o život" vydané v roce 1859. Darwin zenřel 18. dubna 1882. Druhý je pak šestnáctým prezidentem USA, prezidentem, který vyhrál občanskou válku a za toto vítězství zaplatil životem. 15. dubna 1865 podlehl zranění, které utrpěl den předtím ve washingtonském divadle.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Luděk Kaplan

Luděk Kaplan

Luděk Kaplan

O všem, co s sebou přináší život, ale také o historii dávné, nedávné i současné.

Osadník z české kotliny v nejlepších letech, dívající se na vše kolem sebe vlastníma očima.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora