Tam jsem taky....nebyl

středa 20. květen 2009 15:30

Nedávno jsem brouzdal na Google Earth po zeměkouli a podíval se i do Lisabonu. A hned mi na mysli vytanula věta z filmu Tři veteráni: "Tak tam jsem taky nebyl." A hned tak nebudu. To město má u mne prostě smůlu. Mám jej totiž spojeno, jak jinak, s Lisabonskou smlouvou.

      V poslední době se docela bavím tím, co se kolem Lisabonské smlouvy děje. Neustále je nám ze všech stran od lidí nejrůznějšího politického vyznání podsouváno, že pokud ji nepodepíšeme, staneme se spodinou Evropy, hrozí nám to i ono, nikdo nás nebude brát vážně; Lisabon prostě musíme mít, jinak bídně zhyneme. Vyslovit u nás (a nejen u nás) nesouhlas s LS znamená okamžitě se stát podezřelým živlem, který rozvrací  Evropu  zevnitř a je tedy nejspíše americkým či ruským agentem, zasazuje se o naše vyčlenění z hlavního proudu evropské integrace, je prostě hajzlík. A okamžitě se ozývají hlasy o velezradě od lidí, o jejichž duševní pohodě v dané chvíli se dá s úspěchem pochybovat. Připomíná mi to tak trochu dobu, kdy jakákoli zmínka proti státnímu zřízení byla následována perzekvováním, mnohdy oslazeném žalářem. Liší se to tedy jen tím, že odpůrcům Lisabonu žalář nehrozí. Zatím.
 
 
      Hlasoval jsem pro vstup do EU, jelikož ji v principu považuji za správnou a prospěšnou. Nikdy bych však nemohl hlasovat pro LS, jelikož ji v principu považuji za zbytečnou a nesprávnou. Na rozdíl od mnoha jiných, především jejich zarputilých zastánců, jsem ji přečetl (celou!!!) a proto jí  za sebe musím říci  ne. Své důvody vysvětlím někdy jindy, jelikož je to na dlouhé povídání. Dnes bych se rád zastavil u pokrytectví, se kterým byrokraté z Bruselu umně žonglují stanovenými pravidly hry. A pokud  jim to projde u Lisabonské smlouvy, proč by to nezkusili i někdy příště?
 
 
      Evropská unie vznikla v roce 1993 Maastrichtskou smlouvou z Evropského společenství především proto, aby se Evropa stala ekonomicky silným partnerem ostatnímu světu. O integraci politické v současném rozsahu nepadlo ani slovo. Ono by jim to tehdy ani neprošlo. Od svého vzniku funguje EU na základě jasně daných pravidel. Jedním z nich je, že smlouvy typu Lisabonu musí přijmout  jednomyslně všech dvacet sedm členských států. Pokud jeden z nich odmítne, je věc mrtva. Ale ono to zřejmě platí jen tehdy, když nám to, vlastně jim, pěkně hraje do not. Jakmile odněkud zazní jiný tón, jdou všechna pravidla stranou a nastupuje zásada tvrdé ruky. Zdá se vám, že přeháním? Pokud by to tak nebylo, není již téměř rok důvod, proč se o této smlouvě bavit. Jejím zamítnutím v irském referendu měla jakákoli diskuse o ní skončit a úředníci v Bruselu se měli začít zabývat efektivním fungováním EU v rámci daných pravidel. Ale to bychom po nich chtěli příliš. Oni přece musí především nějak vyplnit svoji pracovní dobu. Proto se  vymýšlejí nesmysly typu do roku toho a toho zvýšíme odvod elektromateriálu na Evropana, zrušíme žárovky, donutíme banány mít stejný oblouk a okurky růst rovně, na všechny lahve alkoholu dáme upozornění, že škodí těhotným ženám, snížíme...
 
 
      V Bruselu by měli na nějaký čas zapomenout na Lisabonskou smlouvu a  začít opět pracovat ve prospěch Evropy a ne ve prospěch svůj a svých následníků.  Hlavně by však měli začít u sebe. V první řadě  výrazným zredukováním bruselského molochu, který  stále víc žije svým vlastním životem a čím dál více se vzdaluje Evropě, potažmo jejím obyvatelům.  Ale je to jinak. Pro bruselskou  byrokratickou komunitu je smlouva nade vše - vždyť posiluje nebývale její moc  i právo rozhodovat o čemkoli, na co si vzpomene. Proto je stále ve hře a ten, kdo ji odmítá je nemilosrdně pranýřován. Bruselští papaláši popřeli pravidla EU a nepřestanou, dokud Iry neurefendují. Pak nastane zlatá éra "Pax Lisboa" a všichni Evropané budou kráčet ke světlým zítřkům za velebných tónů Ódy na radost v čele s neomylnými a všemi milovanými bruselskými vůdci. Vždyť ti přece vědí nejlépe, co obyčejný plebs potřebuje. A když si to věc bude žádat, prosadí třeba i minarety! Howgh!
Luděk Kaplan

Luděk Kaplan

Luděk Kaplan

O všem, co s sebou přináší život, ale také o historii dávné, nedávné i současné.

Osadník z české kotliny v nejlepších letech, dívající se na vše kolem sebe vlastníma očima.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora