Všechno zlé pro něco dobré

středa 15. červenec 2009 14:40

Po zavedení víz pro Čechy do Kanady se v plné nahotě ukázalo, jak funguje tolik proklamovaná evropská jednota. Jste sice členy EU, vzkázali nám, ale to neznamená, že se za vás postavíme. A když, tak možná za tři (čtyři, pět?) měsíců. I my bychom měli EU něco vzkázat - jsme sice členy EU, ale po této zkušenosti si Lisabonskou smlouvu strčte za klobouk!

      Evropská unie v čele s panem Barrosem propásla jedinečnou příležitost dokázat, že to s evropskou integrací myslí vážně. Jasně deklarované stanovisko unie ohledně zavedení víz pro jednou členskou zemi  - v tomto případě bohužel naši, včetně recipročních opatření, by zjevně posílilo její pozici v této zemi a vzalo vítr z plachet odpůrcům Lisabonské smlouvy (ke kterým se hlásím i já). Namísto toho nejapné vytáčky a ukázka byrokratického fungování EU - možná se k tomu vyjádříme, ale nedá se to stihnout dříve, než za tři měsíce. Ten "trap" asi proto, aby se v Bruselu nepředřeli. Švédské předsednictví se sice vyslovilo pro zavedení víz pro Kanaďany, ale, bohužel, podání recipročního návrhu je v gesci Evropské komise - a jsme zpátky u tří měsíců.
 
      No a za tři měsíce to všechno vyšumí do ztracena. Češi si na víza zvyknou, Kanaďané snad v Praze otevřou konzulát a Barroso prohlásí, že se vlastně nic tak strašného nestalo a dál bude mávat Lisabonskou smlouvou, aby Evropa byla akceschopnější. O té akceschopnosti nás ostatně  unie přesvědčila už dnes. A já navrhuji upravit heslo tří (vlastně čtyř) mušketýrů takto: "Všichni za sebe, jeden za všechny!"
Luděk Kaplan

Luděk Kaplan

Luděk Kaplan

O všem, co s sebou přináší život, ale také o historii dávné, nedávné i současné.

Osadník z české kotliny v nejlepších letech, dívající se na vše kolem sebe vlastníma očima.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora